Neden Geleneksel Gül Suyu? - Rose&Cure - Saf Gül Suyu ve Gül Yağı
RoseandCure Neden Geleneksel Gül Suyu

Neden Geleneksel Gül Suyu?

İnsanın binlerce yıllık tarihinden bahsederken, gül için milyonlarca yıllık tarihten bahsediyoruz. Gül, taşlara 60-70 milyon yıllık imzalar bırakmış ve moleküler biyologlara göre ise yaşı 200 milyon yıllık bir bitki.

Kokulu gül’ün kadınlar tarafından güzellik malzemesi olarak kullanılması da çok eskidir. Bu konuda en öne çıkan Kleopatra’nın güzellik malzemelerinde ve Romalı hanımların güzellik reçetelerinde gül’ü kullanmalarıdır. Bu sebeple kışın Mısır’dan Roma’ya getirtilen tonlarca gül için ödenen para yüzünden Roma ekonomisinin kötüye gittiği söylenir. Aristokrat hanımlar, güllerle yaptıkları banyolar ile tenlerini, yüzlerini güzelleştiriyorlar, güllerden yaptıkları kozmetiklerle gençleşme yarışına giriyorlardı.

Güllerin damıtılması ile elde edilen gülsuyu da gençleşme amacıyla kadınlar arasında çok kullanılıyordu. Tarihin her döneminde gülsuyunun büyük ücretler ödenerek güzellik reçetelerinde kullanıldığını biliyoruz. Osmanlı’nın güzelliğine meraklı hanımları da gülleri ve gülsuyunu başucundan eksik etmiyordu. Topkapı Sarayı’nda kullanılan gülsuyunun “tonlarca” olduğunu ve en çok kullananların güzelliğine meraklı hanımlar olduğunu biliyoruz. Güllerin imbiklerde damıtılması ile elde edilen bu şifalı su pek çok derde deva idi. Gülsuyunun ele dökülüp koklanması ile ferahlatıcı, rahatlatıcı ve serinletici etkisi hemen fark edilirdi. Osmanlı hekimlerine göre gülsuyu; ruhsal ve duygusal yapıları kuvvetlendirir, beyni ve aklı güçlendirir, beden ve yaşam kuvvetini artırır, heyecandan oluşan kalp atışlarını düzenlerdi. Ayrıca baş ağrısını geçirir, iğrenmeyi, öğürmeyi ve kusmayı dindirir, göz kanlanmalarını ve ağrılarını geçirir, dişetlerini güçlendirir. Bu sebeple hekimler gülsuyunu reçetelerinde çok kullanırlardı.

 

 Mesaj Yaz
Merhaba Yarımcı Olabilir Miyim ?
Merhaba Yarımcı Olabilir Miyim ?